Blixøya Ringmärkningsstation
Blixøya Ringmärkningsstation

Ringmärkning 2017

År:
Art Tidigare Vår 2017 Höst 2017 Totalt 2017 Grand Total Kontroller Återfynd Dagsbästa Årsbästa
Knölsvan900093234
Sparvhök22000220224
Ormvråk10000100022
Fiskgjuse200020011
Stenfalk100010011
Tofsvipa100010011
Enkelbeckasin700070012
Morkulla300030111
Drillsnäppa500050024
Fiskmås400040033
Ringduva200020022
Gök200020011
Sparvuggla900090012
Kattuggla610171045
Hornuggla100010011
Pärluggla300030011
Nattskärra900090024
Tornseglare1530001530156135
Göktyta4500045001114
Gråspett100010011
Gröngöling100010011
Spillkråka100010011
Större hackspett933039600213
Mindre hackspett18000180015
Sånglärka100011011
Backsvala11900011900921
Ladusvala824100082416122961365
Hussvala8600086002370
Trädpiplärka6470006470152326
Ängspiplärka6800068001719
Gulärla4660004660036136
Sädesärla881018900413
Gärdsmyg349000349001162
Järnsparv171930317222593335
Rödhake278540427891368475
Näktergal700070024
Blåhake12800012800839
Rödstjärt12900012900944
Buskskvätta19500019500840
Stenskvätta600060024
Koltrast49220249402665
Björktrast720007200620
Taltrast37800037810655
Rödvingetrast193000193021032
Dubbeltrast900090024
Gräshoppsångare300030011
Sävsångare12800012801735
Kärrsångare213000213011441
Rörsångare4508000450883246528
Härmsångare32000320026
Svarthätta197500019750160417
Trädgårdssångare213500021350349502
Höksångare100010011
Ärtsångare29200029200770
Törnsångare465000465011689
Grönsångare700070012
Gransångare5403035430132122
Lövsångare1044010110441581301670
Kungsfågel138120213830174404
Grå flugsnappare640006400614
Svartvit flugsnappare494000494002546
Stjärtmes197000197001545
Blåmes34245805834820032309
Talgoxe27278408428111253277
Tofsmes68101690038
Svartmes33210010342001047
Talltita29030329300529
Entita18720218900715
Nötväcka21500021500815
Trädkrypare14900014900617
Törnskata230000230001263
Varfågel15000150013
Nötskrika49000490126
Skata10000100023
Kråka300030123
Stare290002900611
Gråsparv100010011
Pilfink760007602623
Bofink165300016531129367
Bergfink8140008140064200
Grönfink116700011674938184
Steglits200020011
Grönsiska147600014763836208
Hämpling200020011
Vinterhämpling400040022
Brunsiska108000108001441
Gråsiska9400094002123
Mindre korsnäbb700070023
Rosenfink11000110013
Domherre8090008090327138
Gulsparv125300012530236203
Ortolansparv100010011
Sävsparv3639000363971655479
15 arter av 95 totalt583101781785848852125
English | Norsk | Svenska | Dansk | Suomi | Deutsch | Nederlands | Français | Español | Cat | Português | Italiano

Senast uppdaterad 2017-05-25 | Copyright © Blixøya Ringmärkningsstation | Webmaster: psranke@gmail.com
     Besökare # 24073