Blixøya Ringmærkningsstation
Blixøya Ringmærkningsstation

Ringmærkning 2017

År:
Art Tidligere Forår 2017 Efterår 2017 I alt 2017 Grand Total Kontroller Genmeldinger Daily maxima Annual maxima
Knopsvane900093234
Spurvehøg22000220224
Musvåge10000100022
Fiskeørn200020011
Dværgfalk100010011
Vibe100010011
Dobbeltbekkasin700070012
Skovsneppe300030111
Mudderklire500050024
Stormmåge400040033
Ringdue200020022
Gøg200020011
Spurveugle900090012
Natugle610171045
Skovhornugle100010011
Perleugle300030011
Natravn900090024
Mursejler1530001530156135
Vendehals4500045001114
Gråspætte100010011
Grønspætte100010011
Sortspætte100010011
Stor Flagspætte933039600213
Lille Flagspætte18000180015
Sanglærke100011011
Digesvale11900011900921
Landsvale824100082416122961365
Bysvale8600086002370
Skovpiber6470006470152326
Engpiber6800068001719
Gul Vipstjert4660004660036136
Hvid Vipstjert881018900413
Gærdesmutte349000349001162
Jernspurv171930317222593335
Rødhals278540427891368475
Nattergal700070024
Blåhals12800012800839
Rødstjert12900012900944
Bynkefugl19500019500840
Stenpikker600060024
Solsort49220249402665
Sjagger720007200620
Sangdrossel37800037810655
Vindrossel193000193021032
Misteldrossel900090024
Græshoppesanger300030011
Sivsanger12800012801735
Kærsanger213000213011441
Rørsanger4508000450883246528
Gulbug32000320026
Munk197500019750160417
Havesanger213500021350349502
Høgesanger100010011
Gærdesanger29200029200770
Tornsanger465000465011689
Skovsanger700070012
Gransanger5403035430132122
Løvsanger1044010110441581301670
Fuglekonge138120213830174404
Grå Fluesnapper640006400614
Broget Fluesnapper494000494002546
Halemejse197000197001545
Blåmejse34245805834820032309
Musvit27278408428111253277
Topmejse68101690038
Sortmejse33210010342001047
Fyrremejse29030329300529
Sumpmejse18720218900715
Spætmejse21500021500815
Træløber14900014900617
Rødrygget Tornskade230000230001263
Stor Tornskade15000150013
Skovskade49000490126
Husskade10000100023
Gråkrage300030123
Stær290002900611
Gråspurv100010011
Skovspurv760007602623
Bogfinke165300016531129367
Kvækerfinke8140008140064200
Grønirisk116700011674938184
Stillits200020011
Grønsisken147600014763836208
Tornirisk200020011
Bjergirisk400040022
Lille Gråsisken108000108001441
Gråsisken9400094002123
Lille Korsnæb700070023
Karmindompap11000110013
Dompap8090008090327138
Gulspurv125300012530236203
Hortulan100010011
Rørspurv3639000363971655479
15 av i alt 95 arter583101781785848852125
English | Norsk | Svenska | Dansk | Suomi | Deutsch | Nederlands | Français | Español | Cat | Português | Italiano

Seneste opdatering 2017-05-25 | Copyright © Blixøya Ringmærkningsstation | Webmaster: psranke@gmail.com
     Besøgendes # 24073